Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sie 11, 2021 in Ważniejsze tematy |

Czym jest śruta rzepakowa?

Czym jest śruta rzepakowa?

Jest to produkt wolny od GMO, co jest dobrą wiadomością dla nas, gdyż właśnie takiego produktu poszukujemy. Śruta rzepakowa jest komponentem wysokobiałkowym, który z kolei jest ubocznym produktem przemysłu olejarskiego. Powstaje on w odpowiednim procesie w związku z ekstrakcją tłuszczu z nasion rzepaku. Używa się w tym celu specjalnych rozpuszczalników, które są organiczne. W zawartości śruty rzepakowej znajdziemy na przykład spore ilości białka, które jest niezwykle wartościowym komponentem, jeśli chodzi o żywienie zwierząt gospodarczych. Ten produkt stosuje się najczęściej w żywieniu przeżuwaczy, drobiu, a także trzody chlewnej. Pasze rzepakowe cechują się tym, że mają w sobie spore ilości aminokwasów siarkowych, które są niezwykle cenne dla wielu gatunków zwierząt. Mowa także o cystynie oraz metioninie. W mniejszym stopniu lizynie.

Co musimy wiedzieć o dawkowaniu?

W przypadku dawkowania dla krów mlecznych, które rozpoczyna laktację (czyli poniżej 30. dnia) stosuje się tak zwaną śrutę sojową. Jest to 1 kilogram śruty rzepakowej, która przypada na jedną krowę. Po tym całym okresie krowy następnie mamy do czynienia z okresem wysokiego pobierania paszy. Musimy wtedy pamiętać o tym, że koniecznie musimy dążyć do dawki śruty rzepakowej, która jest maksymalna i ma od 2,5 kilograma do 3 kilogramów śruty rzepakowej na sztukę w ciągu jednego dnia. Kiedy zaś chodzi o dawkowanie dla opasowego bydła, wtedy sam udział śruty rzepakowej w różnych mieszankach może wynosić nawet do 25 procent. Ostrożni jednak musimy być wtedy, kiedy chodzi o prawidłowe żywienie cieląt. Zaleca się w takiej sytuacji 10-proentowy udział w rozmaitych mieszankach treściwych. Kiedy jednak mowa o wielu, to powinniśmy zwiększać ten udział nawet do 20 procent. Dawkowanie w przypadku tuczników jest jeszcze czymś innym, gdyż wtedy w mieszankach udział śruty rzepakowej nie może być większy do 15 procent. To wszystko ma decydujące znaczenie i nie możemy tych wszystkich zaleceń oraz aspektów pod żadnym pozorem lekceważyć.

Śruta rzepakowa i jej zastosowanie. Jak i kiedy ją stosować?

Kiedy chodzi o żywienie bydła opasowego oraz krów mlecznych, musimy zastosować wtedy pasze pełnodawkowe oraz mieszanki paszowe, które dodaje się do pasz objętościowych. W przypadku poekstrakcyjnej śruty rzepakowej należy ją mieszać razem ze śrutą zbożową. Żywienie krów bydła opasowego oraz krów mlecznych jest niezwykle istotne i wtedy używa się śruty rzepakowej, która jest niezbędnym komponentem, kiedy chodzi o pasze pełnodawkowe, które popularnie nazywa się jako TMR.

Żywienie krów oraz bydła to ważne kwestie i musimy starannie się do nich przyłożyć, gdyż nie możemy narażać zwierząt na różne problemy, jakie będą wynikiem nieprawidłowego ich żywienia Żadnego z tych aspektów nie możemy lekceważyć, gdyż wtedy skutki mogą mieć niezwykle negatywne konsekwencje, a tych z pewnością chcemy uniknąć. Tutaj znaczenie ma każdy detal i są to procesy, od których będzie zależeć to, jak będą rosnąć nasze krowy mleczne oraz bydło opasowe. Zatem teraz już zdajemy sobie sprawę z tego, kiedy przydatna jest śruta rzepakowa.

lottosystems.pl download