Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 11, 2021 in Ważniejsze tematy |

Czym jest śruta rzepakowa?

Jest to produkt wolny od GMO, co jest dobrą wiadomością dla nas, gdyż właśnie takiego produktu poszukujemy. Śruta rzepakowa jest komponentem wysokobiałkowym, który z kolei jest ubocznym produktem przemysłu olejarskiego. Powstaje on w odpowiednim procesie w związku z ekstrakcją tłuszczu z nasion rzepaku. Używa się w tym celu specjalnych rozpuszczalników, które są organiczne. W zawartości śruty rzepakowej znajdziemy na przykład spore ilości białka, które jest niezwykle wartościowym komponentem, jeśli chodzi o żywienie zwierząt gospodarczych. Ten produkt stosuje się najczęściej w żywieniu przeżuwaczy, drobiu, a także trzody chlewnej. Pasze rzepakowe cechują się tym, że mają w sobie spore ilości aminokwasów siarkowych, które są niezwykle cenne dla wielu gatunków zwierząt. Mowa także o cystynie oraz metioninie. W mniejszym stopniu lizynie.

Co musimy wiedzieć o dawkowaniu?

W przypadku dawkowania dla krów mlecznych, które rozpoczyna laktację (czyli poniżej 30. dnia) stosuje się tak zwaną śrutę sojową. Jest to 1 kilogram śruty rzepakowej, która przypada na jedną krowę. Po tym całym okresie krowy następnie mamy do czynienia z okresem wysokiego pobierania paszy. Musimy wtedy pamiętać o tym, że koniecznie musimy dążyć do dawki śruty rzepakowej, która jest maksymalna i ma od 2,5 kilograma do 3 kilogramów śruty rzepakowej na sztukę w ciągu jednego dnia. Kiedy zaś chodzi o dawkowanie dla opasowego bydła, wtedy sam udział śruty rzepakowej w różnych mieszankach może wynosić nawet do 25 procent. Ostrożni jednak musimy być wtedy, kiedy chodzi o prawidłowe żywienie cieląt. Zaleca się w takiej sytuacji 10-proentowy udział w rozmaitych mieszankach treściwych. Kiedy jednak mowa o wielu, to powinniśmy zwiększać ten udział nawet do 20 procent. Dawkowanie w przypadku tuczników jest jeszcze czymś innym, gdyż wtedy w mieszankach udział śruty rzepakowej nie może być większy do 15 procent. To wszystko ma decydujące znaczenie i nie możemy tych wszystkich zaleceń oraz aspektów pod żadnym pozorem lekceważyć.

Śruta rzepakowa i jej zastosowanie. Jak i kiedy ją stosować? Ważne informacje

Kiedy chodzi o żywienie bydła opasowego oraz krów mlecznych, musimy zastosować wtedy pasze pełnodawkowe oraz mieszanki paszowe, które dodaje się do pasz objętościowych. W przypadku poekstrakcyjnej śruty rzepakowej należy ją mieszać razem ze śrutą zbożową. Żywienie krów bydła opasowego oraz krów mlecznych jest niezwykle istotne i wtedy używa się śruty rzepakowej, która jest niezbędnym komponentem, kiedy chodzi o pasze pełnodawkowe, które popularnie nazywa się jako TMR.

Żywienie krów oraz bydła to ważne kwestie i musimy starannie się do nich przyłożyć, gdyż nie możemy narażać zwierząt na różne problemy, jakie będą wynikiem nieprawidłowego ich żywienia Żadnego z tych aspektów nie możemy lekceważyć, gdyż wtedy skutki mogą mieć niezwykle negatywne konsekwencje, a tych z pewnością chcemy uniknąć. Tutaj znaczenie ma każdy detal i są to procesy, od których będzie zależeć to, jak będą rosnąć nasze krowy mleczne oraz bydło opasowe. Zatem teraz już zdajemy sobie sprawę z tego, kiedy przydatna jest śruta rzepakowa.