Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 2, 2017 in Finanse i biznes |

Na początek analiza a potem kredyt.

Starając się o kredyt bank musi sprawdzić czy dany kredytobiorca może tak aby otrzymać oraz czy będzie w stanie spłacić go terminowo. Jest to nie tylko mechanizmu ochrony banku przed stratami ale również zapobieganie niewypłacalności kredytobiorcy a co za tym idzie wizyty komornika w jego domu. W celu sprawdzenia czy może taki kredyt otrzymać przeprowadzana jest analiza finansowa. Czym jest, oraz jak się ją przeprowadza ?

Jak analizować aby było skutecznie

Na początek definicja samej analizy. Jest to nic innego jak rozkład przedmiotu na mniejsze kawałki. Na podstawie tego rozkładu wyciągamy wnioski dotyczące zarówno poszczególnych kawałków jak i całości. Analiza finansowa zatem to nic innego jak obserwacja poszczególnych obszarów finansowych kredytobiorcy. W jej skład wejdą zarobki kredytobiorcy, koszty utrzymania czy stan majątkowy. Bywa jednak tak, że analiza finansowa jest przeprowadzana również dla przedsiębiorstw nie tylko starających się o kredyt, ale również w celu określenia w przyszłości firmy. Istnieje kilka rodzai analiz finansowych.
Pierwsza to analiza wstępna, która jak nazwa mówi przeprowadzana jest przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań. Pozwoli ocenić jaką efektywność na przedsiębiorstwo, jakie zarobki przynosi oraz na co jest ukierunkowane. Na jej podstawie można przeprowadzić przygotowanie planu, na podstawie którego będziemy dalej rozwijać swoją firmę. Analiza bieżąca wykonywana jest, jak sama nazwa wskazuje, w trakcie działania. Jest to kontrola czynności biznesowych która pozwoli w bardzo szybkim czasie wykryć wszelkie problemy i nieścisłości. Ostatnim rodzajem analizy jest analiza następcza. Jest to nic innego jak sprawdzenie rezultatów decyzji jakie podjęliśmy. To tutaj najpóźniej dowiemy się o ewentualnych błędach które popełniliśmy. Każdemu się mogą one zdarzyć, lecz warto wyciągać wnioski które na przyszłość pozwolą uniknąć błędów.

Analiza i ie tylko

Analizowanie sytuacji kredytobiorcy to nie tylko jego sytuacja majątkowa czy terminowe spłacanie poprzednich kredytów. Są to również zarobki kredytobiorcy, na podstawie których szacowane jest czy będzie on w stanie spłacać comiesięczną ratę bez bardzo niekorzystnych skutków w życiu. Jest to ważne ponieważ kredyt nie może obciążyć budżetu domowego tak, aby skutkowało to brakiem możliwości zakupu podstawowych mediów czy podstawowych artykułów do życia codziennego. Warto również sprawdzać czy instytucje w których chcemy zaciągnąć kredyt, są w pełni legalne oraz jakie opinie o ich produktach mają inne osoby.