Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 12, 2017 in Finanse i biznes |

Inwigilacja kredytowa.

Gdy korzystamy z kredytu to bardzo ważne jest aby bank miał możliwość weryfikacji czy będziesz w stanie go spłacić i czy zrobisz to w terminie. Oprócz zdolności kredytowej pod uwagę brana jest wtedy również historia kredytowa. Jest to w dużym skrócie, nic innego jak opis kredytów wziętych przez nas oraz wszystkie informacje z nimi powiązane. Umożliwia to weryfikację kredytobiorcy oraz wyeliminowanie wszelkich oszust w dziedzinie finansów.

Kto magazynuje te dane

Wszelkie informacje o twojej przeszłości kredytowej są zbierane przez BIK. Gdy staramy się o kredyt gotówkowy to bank każdorazowo sprawdza naszą przeszłość kredytową w biurze informacji kredytowej. Znajdzie tam nie tylko nasze dane, ale również liczbę wziętych kredytów oraz terminowości spłaty rat. Gdy kredyt zostanie nam już udzielony, w trakcie spłacania BIK cały czas będziesz zbierał nowe informacje. Aktualizowane są one raz w tygodniu i dzięki temu banki, zdobędą wiedzę o spłatach.

Czym jest BIK

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja nieodzowna jeśli chodzi o korzystanie z produktów bankowych i uniemożliwianie prób wszelkich oszustw. Dzięki tym informacjom banki mogą oszacować ryzyko związane z naszą pożyczką a co za tym idzie zostanie nam ona udzielona albo nie. Oczywiście pod uwagę brane są również inne zmienne jak chociażby nasze zarobki czy liczba osób w gospodarstwie domowym. Jednak historia kredytowania często jest tym co przesądza o przyznaniu kredytu. Warto o tym pamiętać ponieważ dane te przechowywane są przez wiele lat.

Pamiętaj

Dobra historia kredytowa to podstawa, jeśli chcemy uzyskać kredyty łatwiej i mieć większe szanse na ich otrzymanie. Bardzo ważne jest więc wyrażenie zgody w trakcie podpisania umowy na przetwarzanie danych przez BIK. Jest to o tyle ważne ponieważ W przeciwnym razie dane o kredycie będą przechowywane wyłącznie w czasie jego spłaty a później znikną i nie będą dostępne dla banków. Dzięki tej zgodzie dane na temat kredytu będą dostępne przez okres nie dłuższy niż 5 lat, lub do momentu odwołania zgody. W przypadku nieterminowego spłacania kredytu sprawa danych finansowych wygląda nieco inaczej. Wówczas dane bez naszej zgody będą przetwarzane przez 5 lat. Muszą zostać spełnione jednak dwa warunki. Opóźnienie w spłacie kredytu musiało wynosić ponad 60 dni. Musiało również minąć 30 dni od momentu gdy Pan zgłosił informacje o zamiarze przetwarzania danych na ten temat. Gdy staramy się o kredyt gotówkowy czy każdy inny warto nieco wcześniej zadbać by nasza oferta była atrakcyjna a co za tym idzie, łatwiej nam będzie uzyskać kredyt.