Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 30, 2019 in Finanse i biznes |

Zalety energii słonecznej

Postawa proekologiczna staje się coraz popularniejsza w ostatnich czasach. Popyt na wszelkie produkty przyjazne środowisku znacząco się zwiększył. Przyjrzyjmy się jednak przyziemnemu, finansowemu aspektowi ekologicznego źródła energii, jakim jest energia słoneczna.

Energia słoneczna a sieciowa

Koszty korzystania z prądu mogą być bardzo wysokie. Fotowoltaika jest rozwiązaniem w takiej sytuacji. Dzieje się tak ze względu na pobieranie energii nie z sieci energetycznej, a ze Słońca. Nadal będziesz płacił rachunki, ale będą one o kilkadziesiąt procent niższe!
Co ważne, fotowoltaika pomoże jedynie osobom płacącym wysokie lub bardzo wysokie rachunki za prąd. Jeżeli płacisz niewielkie, instalacja paneli przyniesie Ci tylko straty, ponieważ wydasz około dwudziestu tysięcy złotych, a rachunki zmaleją o mniej, niż 10 procent.
Korzystając z energii słonecznej, można zarobić. Można odsprzedawać pozyskaną energię, czym osiągnie się dodatkowy, satysfakcjonujący dochód. W przypadku korzystania z energii sieciowej nie ma mowy o takiej możliwości.

Ile kosztuje instalacja?

Do pozyskiwania energii wykorzystuje się panele, toteż koszty będą uzależnione od ich rozmiaru, ilości i rodzaju. Należy przyjąć, że przeciętny panel kosztuje około 600 złotych. Do tego należy doliczyć inwertery przekazujące prąd do domowych odbiorników czy przewody. Łączne koszty mogą wynieść minimum dwadzieścia tysięcy złotych. Wysokie ceny instalacji rekompensowane są przez generowane w dłuższej perspektywie oszczędności.

Wsparcie finansowe – kredyt, dopłaty

Rządowy program Mój Prąd przewiduje dopłaty do instalacji umożliwiających korzystanie z energii słonecznej. Przewidywana jest kwota nie większa niż pięć tysięcy złotych. Może stanowić to znikomy procent wydatków, jednak mimo wszystko przyspiesza ich zwrot.
Innym rządowym programem jest Prosument 2 oferujący dopłaty w formie pożyczki o oprocentowaniu w wysokości jednego procenta. Pokrywa ona 15 lub 30 procent całości instalacji. Realizowana jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Okres kredytowania wynosi do piętnastu lat.

Popularność energii słonecznej będzie nieuchronnie rosnąć, ponieważ jesteśmy świadkami zmian klimatycznych i rodzącego się ruchu na rzecz energii ekologicznej. Wzrost popularności z pewnością pociągnie za sobą powstanie większej ilości programów wsparcia takich rozwiązań oraz spadek cen paneli. Niemniej już dziś warto korzystać z energii słonecznej, gdyż w perspektywie wielu lat generuje to olbrzymie oszczędności.