Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 22, 2019 in Finanse i biznes |

Różnice między kredytem a pożyczką

Obu pojęć powszechnie używa się zamiennie. W świetle prawa są to jednak dwie odrębne rzeczy. Zobacz, czym się różnią i na którą powinieneś się zdecydować.

Co to tak naprawdę jest?

Ustawa „prawo bankowe” jasno mówi, że kredyty mogą być udzielane wyłącznie przez banki. Korzystanie z nich wymaga zawarcia umowy pisemnej, w której bank zobowiązuje się przekazać kredytobiorcy określoną sumę pieniędzy na określony czas i na określony cel. Z kolei kredytobiorca zobowiązuje się używać pieniędzy wyłącznie na cele określone w umowie oraz do ich terminowego zwrócenia. Podlegają one zabezpieczeniu. Najczęściej stosuje się do tego celu hipotekę, czyli możliwość przejęcia przez bank nieruchomości w wypadku notorycznego zwlekania ze spłatą lub gwarancję bankową. Bank może także skorzystać z pomocy komornika.
Z kolei pożyczki mogą być udzielane przez firmy pozabankowe oraz osoby indywidualne. W przypadku kwot poniżej 1000 złotych możliwe jest zawarcie umowy w formie ustnej. Zabezpieczeniem pożyczki może być dobrowolne poddanie się egzekucji lub zastaw.

Dla kogo?

Pożyczki online są doraźną formą wsparcia finansowego, przeznaczoną przede wszystkim dla osób potrzebujących pieniędzy natychmiastowo lub nie mogących pozwolić sobie na kredyty ze względu na niską ocenę zdolności kredytowej. Jeśli pożyczkodawca współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej i udziela pierwszej pożyczki za darmo, jego usługi mogą być sposobem na budowanie zdolności kredytowej.
Kredyty przeznaczone są dla osób planujących poważniejsze przedsięwzięcia, na przykład remont, kupno mieszkania lub założenie/rozwój własnej firmy. Udziela się ich po szczegółowej weryfikacji i dopełnieniu szeregu procedur. Na decyzję kredytową czeka się przeważnie od czterech do sześciu tygodniu. Istotną cechą jest udzielanie ich wyłącznie na konkretny cel, często po przedstawieniu kosztorysu. Pożyczki online nie wymagają żadnej z tych rzeczy, przez co mogą służyć jako wsparcie w większości nagłych sytuacji.

Porównanie wad i zalet

Paradoksalnie, kredyty są produktem tańszym, niż pożyczki online. Wynika to ze znacznie dłuższego okresu kredytowania. Krótki okres spłaty i brak zabezpieczeń w formie na przykład hipoteki zmusza firmy pozabankowe do stosowania wysokich RRSO.
Ponadto produkty pozabankowe mogą… uzależniać. Są bardzo łatwo dostępne i można uzyskać je w kwadrans, bez weryfikacji. Może to prowadzić do przesadnego korzystania z tego rozwiązania i wpadnięcia w spiralę długów. Z kolei produkty bankowe ze względu na trudniejszą dostępność wymuszają racjonalizm konsumencki.
Decydując się na wsparcie pozabankowe zyskuje się pewien komfort psychiczny. Na przykład osoby w trudniejszej sytuacji majątkowej nie będą musiały przeżywać problemu powiedzenia, że potrzebują pieniędzy na krótkie wakacje.