Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 14, 2020 in Ważniejsze tematy |

Najlepsze z najlepszych

Wymyślenie uporządkowanej listy 10 najpopularniejszych win na świecie nie jest łatwym wyzwaniem! Najnowsze badanie winnic na całym świecie zostało przeprowadzone w 2011 r. Przez zespół Kyma Andersona z University of Adelaide. Oto galeria win dla koneserów!

Cabernet Sauvignon

Czerwone. Ten gatunek francuskiego pochodzenia zasłynął z win z Bordeaux. Dziś Cabernet Sauvignon rośnie w siłę na całym świecie, w tym w nieoczekiwanych miejscach, takich jak Liban i Chiny.

Merlot

Czerwone. „Inna” odmiana Bordeaux produkuje wyjątkowe wina godne wieku, nawet jeśli są często przyćmione przez Cabernet Sauvignon. Merlot jest znany z hałaśliwych smaków owoców wiśni i wyrafinowanej tekstury taniny.

Airén

Białe. Airén, jedno z najmniej znanych na świecie żyznych winogron do uprawy winorośli, rośnie głównie w hiszpańskim regionie Castilla-La Mancha, gdzie winorośle są rozmieszczone daleko od siebie, aby przetrwać na suchych, wysokich równinach.

Tempranillo

Czerwone. Jest to najczęściej sadzona i ceniona czerwona odmiana w Hiszpanii. Wina różnią się stylem od różowego do czerwonego, ale Tempranillo jest prawdopodobnie najbardziej znane z dwóch głównych regionów – Rioja i Ribera del Duero.

Chardonnay

Białe. Ulubione na świecie białe wino pochodzi z Burgundii we Francji, gdzie wina tradycyjnie dojrzewały w dębowych beczkach (beczkach). Starzenie się dębu czyni Chardonnay jednym z najodważniejszych stylów białego wina na świecie.

Syrah

Czerwone. Syrah pochodzi z północnego Rodanu we Francji, a następnie stał się najpopularniejszym winem w Australii (gdzie nazywa się Shiraz).

Garnacha

Czerwone. Jest jaśniejszy czerwony z wysokimi tonami aromatów czerwonych i jagodowych. To, czego brakuje w winogronach tanin, kompensuje gorzką kwasowość i podwyższony poziom alkoholu. To winogrono doskonale komponuje się z Syrah i
Monastrella.

Sauvignon Blanc

Białe. Sauvignon oznacza „dziki”, który opisuje stan dzikich białych winorośli sadzonych wokół Bordeaux i Doliny Loary we Francji. Sauvignon Blanc jest coraz bardziej wyjątkowy, ponieważ został niedawno zidentyfikowany jako macierzysty winogrono Cabernet Sauvignon.

Trebbiano Toscano

Białe. Jest to kolejne mniej znane winogrono na szczycie listy włoskich win, który jest najczęściej używany do produkcji octu balsamicznego i francuskiej brandy. W koniaku ten winogron jest znany jako Ugni Blanc.

Pinot Noir

Czerwone. Czerwone wino, które szybko zyskuje na popularności na całym świecie. Pinot Noir jest uwielbiany za wspaniałe czerwone smaki owocowe i nuty kwiatowe. Uprawa winogron jest bardzo wybredna i preferuje chłodniejszy klimat, taki jak między innymi w Burgundii, Francji, Oregonie i Nowej Zelandii.

Artykuł powstał dzięki https://zywewino.pl