Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 30, 2017 in Finanse i biznes |

Płać w terminie, albo będzie kara.

Niezależnie jaki kredyt weźmiemy, na jaką kwotę będzie opiewał oraz jak długo będziemy go spłacać, to musimy to robić. Terminowa spłata kredytu to podstawa jeśli chcemy mieć pewną sytuację finansową oraz dobrą historię kredytową. Umożliwi nam to uzyskanie później kredytu bez problemu i konieczności wielu wytłumaczeń.

Jaki kredyt taka rata

Miesięczna rata kredytu może się jednak różnić w zależności od banku oraz rodzaju kredytu. Przykładowo gdy bierzemy kredyt hipoteczny na 25 lat to jego jedna rata może wynosić w granicach 900 zł. Pożyczka krótkoterminowa na 2 miesiące, może natomiast mieć ratę w wysokości 1600 zł. Jest jeszcze jednak wiele innych kredytów. Kredyt konsumencki przeznaczony jest na zaspokajanie aktualnych potrzeb, czyli zakupu sprzętu oraz samochodu. Tutaj okres wpłaty waha się od kilku miesięcy do kilku lat a co za tym idzie raty mogą się bardzo ciebie różnić. Kolejny jest kredyt hipoteczny o którym wspominałem wcześniej i tutaj spłata odbywa się przez kilkadziesiąt lat. Kredyt inwestycyjny jest przeznaczony na realizację zadań które mają powiększyć aktualny majątek kredytobiorcy. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone na zakup akcji czy obligacji. Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie które może sprawić, że miesięczna rata będzie o wiele niższa. Polega na połączeniu kilku zobowiązań kredytowych w jeden. Ułatwi to spłatę zobowiązania. Kolejny kredyt a właściwie forma kredytowania to karta kredytowa. Tutaj połączona jest ona z kontem na którym ustalono limit środków które możemy wykorzystać. Po spłacie tego zobowiązania w terminie jesteśmy zwolnieni z płacenia odsetek a co za tym idzie oprócz tego, że miesięczna rata zależy od nas, możemy obniżyć koszty nie płacąc odsetek.

Co warto pamiętać

Istnieje jeszcze wiele innych form kredytowania jak chociażby kredyty studenckie, samochodowe czy oszczędnościowo-rozliczeniowe. Jednak tutaj kwestia rat jest zróżnicowana jak w każdym innym kredycie w zależności od banku. Warto więc wybierając jakikolwiek kredyt dokładnie przeanalizować gdzie miesięczna rata jest najbardziej korzystna a opłaty związane z prowadzeniem kredytu są jak najmniejsze. Warto również dokładnie sprawdzić czy dana instytucja kredytowa jest legalna oraz czy respektuje prawa bankowe. Pamiętajmy również o wszelkich kruczkach prawnych które mogą znajdować się w ofercie i umowie a które stosunkowo łatwo przeoczyć. Jest to ważne ponieważ możemy dzięki temu zapobiec nieprzyjemnością i nerwom związanym z niektórymi zagadnieniami o których nie wiedzieliśmy. Pamiętajmy, że spłata kredytu w terminie to podstawa której nie możemy lekceważyć.