Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 2, 2020 in Finanse i biznes |

Szkolenia zawodowe dla elektryków

Coraz więcej osób chcąc podnieść swoje kwalifikacje i ubiegać się o dużo lepiej płatne stanowisko decyduje się zrobić dodatkowe kursy i szkolenia zawodowe. Wielu z nich decyduje się na przejście szkolenia SEP i zdobycie odpowiednich uprawnień potrzebnych do pracy.

Czym są kursy SEP?

Na samym początku wyjaśnijmy, co właściwie oznacza tajemniczo brzmiący skrót – SEP. SEP to skrót od Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Organizacja ta odpowiedzialna jest za m.in. kursy zawodowe, szkolenia i różne inne formy różnorodnych egzaminów, co do których może przystąpić niemal każdy posiadający chociażby minimalne wymagania (osoba musi być powyżej 18 roku życia i posiadać minimum podstawowe wykształcenie). Wszystkie szkolenia odbywają się w ciągu jednego dnia i trwają maksymalnie do czterech godzin, po których można bezpośrednio podejść do egzaminu ustnego, którego pozytywne zaliczenie gwarantuje otrzymanie Państwowego Świadectwa Kwalifikacyjnego. Świadectwa wydawane są w przeciągu maksymalnie dwóch tygodni od daty ogłoszenia wyników.
Przy tym wszystkim należy zaznaczyć, że mamy do czynienia z 3 rodzajami kursów SEP, które możemy podzielić na szkolenia elektryczne, energetyczne oraz gazowe. Mają one następujące oznaczenia: G1, G2 oraz G3.
Kursy organizowane przez SEP są niezwykle efektywne, a wiedza na nich zdobywana jest bardzo przydatna w późniejszej pracy. Bardzo rzadko zdarzają się niepowodzenia przy zdawaniu egzaminu. Kurs pozwala na zdobycie wiedzy nie tylko z zakresu teorii, ale także i praktyki, dzięki czemu uczestnik nie zanudzi się, a zdobędzie sporą skondensowaną wiedzę na zajęcia zarówno wykładowych, jak i warsztatowych.
Szkolenia są również dostępne w formie online, czyli kursów internetowych, co daje możliwość uzyskania potrzebnych uprawnień bez wychodzenia z domu.
Nie należy zapominać, że zgodnie z polskim prawem, szkolenia typu SEP należy odnawiać, co pięć lat.

Dla kogo potrzebne są uprawnienia SEP?

Uprawnienia typu SEP, to szereg umiejętności, które są niezbędnej w dziedzinie elektryki i bardzo cenione na rynku pracy w Polsce. W ostatnich lat poszukiwani są specjaliści do wykonywania najróżniejszych prac elektrycznych do których niezbędne są odpowiednie kompetencje.
Szkolenia typu SEP są potocznie nazywane szkoleniami czy też kursami na elektryka i dedykowane są przede wszystkim dla osób, które chciałaby się w przyszłości zajmować działalnością oraz dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji elektrycznych czy też siecią elektroenergooszczędną.
Rynek pracy dla elektryków jest ogromny i wciąż dynamicznie się rozwija, dlatego też dodatkowe uprawnienia pozwalają na rekrutację na bardzo wysoko opłacane stanowiska. Należy też mieć szczególnie na uwadze, że uprawnienia nabyte na kursie zawodowym typu SEP przydadzą się zarówno przy próbie rekrutacji na określone stanowisko, ale także i w codziennym życiu. Kursy SEP są także dobrym rozwiązaniem, jeżeli chce się poszerzyć swoje kwalifikacje, a takie uprawnienia będą i szansą na awans.