Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 17, 2021 in Ważniejsze tematy |

Bijatyki na komputer, czyli krótka charakterystyka tematu

Chociaż wiemy doskonale, że przemoc nie jest dobra, to jednak w świecie wirtualnej rozrywki ma się dobrze. Ba często niewyobrażany sobie bez niej wielu gier. Tak też jest we wszelkiego rodzaju bijatykach. To zresztą jest na tyle interesujący temat, że warto się nad nim nieco pochylić.

Bijatyki, czyli na czym polega taka gra?

Tutaj w zasadzie sprawa jest prosta, ponieważ najogólniej rzecz ujmując w tego typu grach, kontrolujemy daną postać. Zadaniem naszego bohatera jest walka z przeciwnikiem na wydzielonej arenie bądź ringu. W czasie rozgrywki możemy korzystać z podstawowych ciosów, a także po wprowadzeniu określonych sekwencji klawiszy również i bardziej skomplikowane kombinacje i ataki specjalne tzw. combo.

Poznaj kultowe bijatyki – technologia idzie do przodu

Gier tego rodzaju jest naprawdę sporo, lecz warto na początek poznać te najpopularniejsze serie. Jako pierwszy tego rodzaju tytuł wielu osobom przychodzi Mortal Kombat. To gra dedykowana wyłącznie dorosłym graczom, gdyż zawiera ona duże dawki brutalności. Szczególnie z uwagi na tzw. fatality, czyli szczególny ruch mający na celu doprowadzenie do egzekucji pokonanego rywala. Kolejną grą warto uwagi entuzjastów gatunku jest seria Tekken. Tłem fabularnym w tej rozgrywce są wydarzenia ściśle powiązane z turniejem King of Iron Fist, który jest organizowany przez mocarną korporację Mishima Zaibatsu. Ciekawą bijatyką jest też seria Street Fighter, która prezentuje walczących graczy w dość charakterystyczny sposób. Kamera przesuwa się w prawo/lewo, a zmiana kadru ma miejsce przy przeprowadzanie specjalnych ciosów bądź podczas odblokowania nowej postaci. To w tej grze po raz pierwszy dano możliwość gry 1 na 1 dwóm graczom.

Jakie umiejętności są niezbędne w tego typu grach?

Gracz zazwyczaj może stosować proste ciosy, lecz najwięcej frajdy i przy tym skuteczność zapewniają ciosy specjalne. Do ich opanowania potrzeba zręczności refleksu i odrobinę czasu. Grając w dwie osoby 2 osoby, musimy nie tylko cechować się refleksem, ale też dysponować pewną strategią na pojedynek.

Dobre bijatyki to solidna porcja rozrywki w pojedynkę i z większą ilością osób. Warto wejść w ten świat pojedynków zaczynając, chociażby od wskazanych tutaj tytułów. Te kultowe bijatyki dostarczą nam bowiem moc wrażeń i zabawy na długi czas!