Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 24, 2021 in Finanse i biznes |

Wszystko na temat korekty tekstu

Czym jest korekta tekstu w ujęciu historycznym?

Jest to nic innego, jak po prostu oznaczanie błędów za pomocą specjalnych znaków korektorskich. Definicja ta nie różni się zbyt wiele od tego, czym jest korekta obecnie. Dzisiaj dotyczy ona przede wszystkim modernizacji/aktualizacji treści poprzez eliminację błędów językowych, interpunkcyjnych, literówek itp.

Na czym polega redakcja tekstu?

Redakcja to najczęściej pierwszy etap pracy nad samym tekstem, a poprawniej rzecz ujmując – nad wersją roboczą tekstu. Jest to zazwyczaj pierwsze czytanie tekstu, który wyszedł z pod ręki autora. Jako pierwszy bierze go do ręki redaktor, a następnie trafia w ręce korektora, którzy to opracowują tekst pod względem merytorycznym, stylistycznym i językowym. Redakcja tekstu jest to więc szereg działań mających przygotować dany materiał pod publikację.

Redaktor a korektor treści

Powiedzmy, że mamy już gotowy tekst, który chcielibyśmy wydać i opublikować. Co należy zrobić? Na samym początku przesyłamy wersję roboczą do redakcji, gdzie trafia w ręce osoby, która nazywa się redaktorem. Osoba ta sprawdza, czy nasz tekst jest dobry czy też nie, czy jego forma jest zgodna z przyjętymi ustaleniami, może on również ingerować bezpośrednio w jego elementy i na nosić swoje poprawki. Redaktor dba przede wszystkim o logiczną formę tekstu, jego merytoryczność, styl, ład. Sprawdza tekst pod względem składni, czy jest on przejrzysty i dobry w odbiorze. W głównej mierze to on decyduje o ostatecznym kształcie naszego tekstu. Nie należy go i jego funkcji mylić ze stanowiskiem korektora.
Korektor w przeciwieństwie do redaktora zajmuje się przede wszystkim poprawnością językową tekstu, przy czym nie ingeruje on w takim stopniu w jego formę ani układ. Zajmuje się sprawdzeniem poprawności ortograficznej, interpunkcyjnej, literówkami. Najczęściej korekta tekstu pod względem językowym jest ostatnim z etapów pracy nad tekstem.

Czy warto korzystać z usług redaktora i korektora? Może lepiej zrobić korektę tekstu samodzielnie?

Oczywiście, że można przeprowadzić korektę tekstu na własną rękę. Jednakże jest to zadanie bardzo ciężkie i niełatwe. Samodzielnie bardzo ciężko jest nam wyłapać popełnione przez nas błędy, znaleźć zawieruszone przecinki i inne znaki interpunkcyjne, odnaleźć literówki, a co dopiero dopatrzeć się kulejącej składni. Często także nie potrafimy obiektywnie spojrzeć na nasze tekst i ocenić, gdzie popełniliśmy gafę, w którym miejscu coś brzmi nie tak, a który akapit tak naprawdę jest zbędny i nie ma większego sensu. Swój własny tekst traktujemy, jak skarb, dlatego też nie jesteśmy w stanie sami przeprowadzić dobrej korekty własnego tekstu.
Dlaczego warto więc skorzystać z profesjonalnej pomocy? Odpowiedź narzuca się nam sama? Po pierwsze, dzięki pomocy specjalistów nie tylko zaoszczędzimy sporo czasu, ale także zyskamy bardzo fachową pomoc, a nasz tekst będzie prezentował się zrozumiale i wyglądał w pełni profesjonalnie. Redaktor i korektor zatroszczę się o nasz tekst i wyłapią wszelkie błędy, których my, jako autorzy, nie bylibyśmy w stanie dostrzec.