Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 30, 2019 in Finanse i biznes |

Jak poprawić zdolność kredytową?

Udzielając pożyczek i kredytów, banki kierują się chłodną kalkulacją. Nie pożyczą pieniędzy osobom, które potencjalnie nie spłaciłyby długu lub w przeszłości nie spłacały swoich zobowiązań w wymaganych terminach. Poniżej prezentujemy porady, dzięki którym wypadniesz korzystnie w oczach pożyczkodawcy.

Historia kredytowa

Najważniejszą z punktu widzenia banku informacją jest historia kredytowa. Bank dokładnie ją sprawdzi, więc nie powinno w niej być żadnych opóźnień w spłacaniu rat. Opóźnienia do 30 dni nie wywierają żadnego wpływu na ocenę zdolności, jednak każdy dzień powyżej tego progu działa bardzo niekorzystnie. Pusta historia również nie przekona banku do udzielenia Ci pożyczki. Jeśli nigdy wcześniej nie brałeś pożyczki, rozważ zakupy na raty. Odpowiednio wcześniej kup przynajmniej jedną rzecz w ten sposób i terminowo spłacaj raty. Dobrym rozwiązaniem będzie również korzystanie z karty kredytowej. Bank będzie zainteresowany przede wszystkim terminowością spłat. Spłacane kwoty nie mają dlań większego znaczenia.

Dochody

Kredyty udzielane są jedynie osobom osiągającym dochód. Bank będzie zainteresowany nie tylko zarabianą kwotą, lecz także formą zatrudnienia. Preferowana jest umowa o pracę na czas nieokreślony ze względu na największą stabilność. Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o dzieło czy samozatrudnienie, Twój wniosek kredytowy może spotkać się z odmową, nawet jeśli zarabiasz duże kwoty. Są to formy o niepewnej stabilności, toteż bank może obawiać się gwałtownego zaprzestania spłaty.

Wspólny kredyt

Poprawa zdolności kredytowej w tym przypadku będzie znaczna. Wniosek kredytowy złożony z drugą, najlepiej blisko spokrewnioną osobą będzie dla banku atrakcyjniejszy ze względu na dodatkowe zabezpieczenie. Oczywiście pamiętać należy, że wszyscy kredytobiorcy muszą posiadać korzystną historię oraz formę zatrudnienia.

Cross-selling

Banki oferują korzystniejsze warunki klientom, którzy zdecydują się na tak zwany cross-selling, czyli zakup innych produktów banku (na przykład ubezpieczenia) razem z produktem głównym, w tym przypadku kredytem. Zakup w takim modelu zazwyczaj wiąże się z obniżeniem oprocentowania.

Okres spłaty

Wydłużenie okresu spłaty oznacza zmniejszenie rat. To z kolei przekłada się na korzystniejsze ocenienie zdolności kredytowej. Poprawa zdolności kredytowej w ten sposób powinna interesować przede wszystkim osoby o niższych dochodach.

Zastosowanie przedstawionych powyżej porad sprawi, że każdy bank przyjmie Twój wniosek kredytowy, ponieważ będzie miał gwarancję Twojej rzetelności. Cieszymy się, że mogliśmy Ci pomóc.