Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 30, 2020 in Ważniejsze tematy |

Jak się dobrze wyspać?

Jak wiadomo sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Kiedy się odpowiednio nie wyśpimy jesteśmy w ciągu dnia drażliwi, markotni, ponurzy i zmęczeni – jednym słowem nie czujemy się dobrze. Co więc zrobić, aby zacząć się dobrze wysypiać?

Kilka porad na temat skutecznego wysypiania się

1. Przede wszystkim nie sięgaj od razu po tabletki nasenne. Są one skuteczne, jednakże nie wpływają prawidłowo na nasz organizm i na dłuższą metę są one szkodliwe. Pamiętaj, że leki pomagają tylko w wyjątkowych sytuacjach i najlepiej skonsultować je wcześniej z lekarzem lub farmaceutą.
2. Pomyśl o swojej sypialni, bo być może to w jej wystroju znajduje się problem twojej bezsenności. Warto urządzić ją tak, aby jej wnętrze sprzyjało przede wszystkim wypoczynkowi i nie kojarzyło się np. z pracą. Staraj się pracować w innym pomieszczeniu, a sypialnię przeznacz wyłącznie na sen i wypoczynek.
3. Idealna temperatura w sypialni do snu to 18 stopni, postaraj się, żeby w pokoju nie było zbyt duszno ani zbyt zimno. Pomieszczenie powinno być wywietrzone. Dobrym sposobem również jest zasypianie przy otwartym oknie.
3. Postaraj się usunąć z sypialni komputer oraz telewizor oraz inne hałaśliwe urządzenia, które mogą negatywnie wpływać na twój sen.
4. Staraj się chodzić spać o stałej porze.
5. Zażywaj ruchu przed pójściem spać. Zażywanie ruchu na świeżym powietrzu może pozytywnie wpływać na naszą jakość snu.
6. Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu było ciemno. Brak światła sprawia, że stajemy się senni. Dobrze jest, więc na noc zasłonić okna, aby nie przedostawało się do naszej sypialni żadne światło.
7. Unikaj kofeiny, papierosów i alkoholu tuż przed snem. Aby nasz sen był zdrowy i długi powinniśmy kilka godzin przed snem nie spożywać żadnej z wyżej wymienionych rzeczy, ponieważ sprawiają one, że śnimy płytko i wybudzamy się o wiele częściej w ciągu nocy niż normalnie.
8. Nie jedzmy bezpośrednio przed snem. Ostatni posiłek warto spożyć na około 2 – 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Unikajmy także rzeczy ciężkostrawnych.
9.Warto też przyjrzeć się naszemu łóżku. Dobrze dobrany materac zapewni nam odpowiednią regeneracje mięśni w czasie snu, ale także zadba o kondycję naszego kręgosłupa przez długie lata. Dlatego nie zapominajmy o tym, że materace są w dużym stopniu odpowiedzialne za nasze prawidłowe wysypianie się.
10. Wieczorne rytuały odgrywają także kluczową rolę w naszych problemach z bezsennością. Postarajmy się aby położenie się do łóżka zawsze kojarzyło się nam przyjemnie. Spróbujmy na 20-30 minut przed snem odstawić wszystkie obowiązki i postawić na relaksującym kąpiel w towarzystwie ulubionej książki, świeczek zapachowych czy olejków eterycznych, na coś, co pozwoli nam uzyskać błogi nastrój i z uśmiechem udać się na odpoczynek.
11. Bardzo dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po książkę. Czytanie jest bardzo dobrym sposobem na relaks. Warto pozostawić na lekką niezbyt wymagającą lekturę, która pozwoli nam się odprężyć.