Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 12, 2017 in Finanse i biznes |

Kredyt na cele prywatne.

Bardzo często jest tak że kredyt bierzemy nie tylko na budowę domu czy zakup określonego dobra materialnego. Często wybieramy więc kredyt za który możemy kupić sprzęt AGD, meble, komputer czy inne tego typu przedmioty. Bierzemy wówczas kredyt konsumencki. Czym się różni ?

Czym są różnice między kredytami konsumenckimi a konsumpcyjnymi

Według przepisów kredyt konsumencki udzielany jest na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą czy zawodową. Jest on zaciągany wyłącznie na osoby fizyczne czyli może być wykorzystany wyłącznie w celach prywatnych. Jest on w dużej mierze podobny kredytu konsumpcyjnego. Jednak najważniejszą różnicę jaka je różnica to, że kredyt konsumencki został określony prawami bankowymi. W dużej mierze oznacza to że dla kredytu konsumpcyjnego nie określono maksymalnej wartości zobowiązania. Natomiast w przypadku kredytu konsumenckiego wynosi ona około 250 tys. zł. Różnica jest również w przypadku przeznaczenia kredytu kredyt konsumencki wybierany jest zakup konkretnej rzeczy. Może to być na przykład zakup samochodu, remont mieszkania czy wyposażenia. W przypadku kredytu konsumpcyjnego nie wymagana jest żadna informacja w jakim celu są wykorzystane środki. Możemy więc wydać je na dowolny cel lub cele i nie przejmować się formalnościami.

Co powinny zawierać dokumenty

Umowa dotycząca kredytu konsumenckiego jak każda inna umowa bankowa, powinna zostać sporządzona w formie pisemnej. Powinno się w niej zawrzeć kilka bardzo istotnych elementów. Pierwszym i najbardziej oczywistym są oczywiście dane kredytobiorcy, adres i kontakt. Kolejna to wysokość kredytu oraz zasady jego spłaty, dziale tym nie powinno również zabraknąć stopy procentowej oraz opłat związanych z udzieleniem kredytu. Taka umowa powinna zawierać również informacje o skutkach wykonania przedterminowej spłaty kredytu oraz konsekwencjach związanych z niedopełnieniem tego terminu. Jest to o tyle ważne, ponieważ na podstawie tego wiemy Czy mamy możliwość spłaty przedterminowej lub Jakie są konsekwencje gdy tego terminu nie dopełnimy. Bardzo istotne jest również abyśmy dokładnie sprawdzili, Jakie są konsekwencje w przypadku odstąpienia od umowy. Nie zapominajmy również że kiedy zaciągamy kredyty konsumenckie mamy prawo w każdym momencie trwania umowy do spłaty całości lub części zobowiązania. Wybierając kredyt warto Również sprawdzić jakie jest jego rrso. Skrót rrso oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania inny dla każdego banku. Warto wcześniej ją sprawdzić, ponieważ w niektórych przypadkach wynosi ona nawet dwu krotność kredytu.