Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 12, 2019 in Finanse i biznes |

Jak notariusz może pomóc przedsiębiorcy?

Korzystanie z usług kancelarii notarialnych jest nieuniknione przy prowadzeniu własnego biznesu. Prawnik tej specjalizacji jest niezbędny podczas zawierania wielu umów biznesowych. Zobacz, w jakich sprawach zwrócenie się do niego jest niezbędne, aby uniknąć zbędnych nieporozumień.

Kiedy dokument jest ważny?

Przed skorzystaniem z pomocy kancelarii notarialnej warto zapoznać się z wymogami, jakie musi spełniać akt notarialny. Ich niespełnienie skutkuje brakiem mocy prawnej, zaś sporządzenie takiego dokumenty pochłania spore sumy.
Niezbędne jest umieszczenie daty w formacie dzień-miesiąc-rok. Na żądanie stron umowy możliwe jest również zamieszczenie godziny i minuty, w której notariusz przystąpił do sporządzania dokumentu. Dokument powinien zawierać także nazwę miejscowości, w której został zawarty.
Notariusz musi zamieścić swoje imię, nazwisko oraz nazwę kancelarii wraz z jej adresem. Jeśli dokument sporządzany jest przez zastępcę, musi on wprowadzić swoje dane razem z danymi przełożonego.
Imiona osób obecnych przy sporządzaniu aktu, siedziby i nazwy podmiotów gospodarczych będących stronami umowy.
Wszelkie oświadczenia stron, których treść uzależniona jest od rodzaju aktu.
Oraz podpisy notariusza i stron.

W jakich sytuacjach zwracać się o pomoc?

Akt notarialny jest formą zastrzeżoną dla istotnych z punktu widzenia dokumentów takich jak akty przekazania własności, umowy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, umowy spółek komandytowych czy umowy darowizny.
Notariusz jest zatem niezbędnym ogniwem w procesie budowania firm działających jako spółki. Ponadto może pomóc osobom pragnącym budować pozytywny wizerunek poprzez udzielanie darowizn na cele społeczne.

W jaki sposób wybrać odpowiedniego prawnika?

Notariusz jest osobą, która ukończyła pięcioletnie studia prawnicze oraz odbyła aplikację notarialną. Już ten fakt świadczy o jej kwalifikacjach, gdyż w trakcie tego procesu następuje duża selekcja kandydatów. Warto jednak szczegółowo przyjrzeć się posiadanym dodatkowym certyfikatom, doświadczeniu i opiniom. W procesie budowania biznesu liczy się chłodna kalkulacja, toteż należy poświęcić więcej czasu, by mieć gwarancję poprawnego wykonania usługi, gdyż problemy prawne są bardzo poważną komplikacją.

Podsumowując: decydując się na pewne formy prowadzenia biznesu, nie unikniesz spotkania z kancelarią notarialną. Mamy nadzieję, że nasza krótka informacja ułatwi Ci kontakt z tymi prawnikami i zapewni poprawne wykonanie usług.