Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 22, 2020 in Ważniejsze tematy |

Przesądy związane ze ślubem

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej młodej pary. Jest to bowiem uroczyste zawarcie małżeństwa w obecności najbliższych, gdy kobieta i mężczyzna przysięgają sobie wieczną miłość. Z tym ważnym wydarzeniem wiąże się bardzo wiele mitów, przesądów i zabobonów, które mogą przynieść szczęście nowożeńcom na nowej drodze życia lub wręcz odwrotnie.

Ubiór Panny Młodej

Z ubiorem Panny Młodej wiąże się bardzo wiele różnych przesądów. Jeden z nich mówi o tym, że każda kobieta w tym uroczystym dniu powinna mieć przy sobie:
– coś białego – jako symbol czystości
– coś pożyczonego – jako symbol pomyślnych stosunków z rodziną
– coś niebieskiego – jako symbol szczęścia i wierności
– coś nowego – jako symbol bogactwa
– coś starego – jako symbol przychylności najbliższych i aby nie zabrakło w przyszłym życiu nigdy pomocy w trudnych chwilach
Panna Młoda nie powinna również pokazywać się przyszłego mężowi w sukni wcześniej niż w dniu ślubu, ponieważ może to przynieść pecha i nieszczęście. Niektóre tradycje mówią o tym, że buty dla przyszłej Panny Młodej powinien zakupić jej narzeczony, który następnie powinny zostać postawione na parapecie, żeby wleciało do nich szczęście na przyszłe lata.

Data ślubu

Mówi się, że według tradycji i wierzeń ślub powinien zostać zawarty w miesiącu zawierającym literkę “r” – ma to zapewnić pomyślność i szczęśliwy związek. Bardzo dobrym okresem na wesele jest również okres Wielkanocy, Bożego Narodzenia i karnawału. Ślubu natomiast nie powinno planować się w czasie adwentu i Wielkiego Postu, a także nie 1 kwietnia, aby ślub nie został potraktowany jako żart z okazji Prima Aprilis. Dawne powiedzenia przestrzegają również przed zawieraniem ślubów w maju, ponieważ “Kto w maju ślubuje, ten szybko żałuje”. Według starożytnych Rzymian maj to czas, gdy na ziemi nastaje czas żałoby.

Przed ceremonią

Przede wszystkim podczas drogi do świątyni nie powinno się zawracać ani nie zatrzymywać na dłużej, ponieważ może to przynieść problemy w późniejszym życiu. Parę Młodą do kościoła powinien wieźć mężczyzna, nigdy nie kobieta. Pecha przynieść może upuszczenie obrączki na ziemię. Bardzo dobrą wróżbą na przyszłej drodze życia jest także grosik wsunięty do pantofelka, dzięki niemu małżeństwo nigdy nie zazna biedy.
Pogoda także odgrywa kluczową rolę w dniu ślub. Jaką? Słońce według tradycji i wierzeń zwiastuje szczęście w związku, natomiast deszcze i pochmurna pogoda może gwarantować wiele niepowodzeń i kłopoty w relacjach przyszłych małżonków.

Przesądy weselne

Przesądy obejmują nie tylko samą ceremonię zaślubin, ale także i tego, co się dzieje po. Szczęście przynieść może przeniesienie przez Pana Młodego Panny Młodej przez próg, zagwarantuje to kobiecie przyjemne i lekkie życie bez większych trosk. Rodzina powinna zaś powitać Parę Młodą chlebem i solą. Natomiast po toaście nowożeńcy wyrzucają kieliszki za siebie, ponieważ zbite szkło symbolizuje długie lata spędzone wspólnie.