Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 24, 2020 in Ważniejsze tematy |

Metody antykoncepcji

Czym jest antykoncepcja

Antykoncepcja posiada bardzo wiele różnych nazw, takich jak np. zabezpieczenie, kontrola narodzin itp. Ogółem pod tym pojęciem kryje się szeroki zbiór metod i środków, które mają na celu zapobiec zajścia w ciążę. Jest to również ochrona przed wszelakimi chorobami przenoszonymi drogą płciową w czasie odbywania stosunku.

Historia antykoncepcji

Historia antykoncepcji sięga już czasów starożytnych. Jest to bardzo logiczne, bowiem ludzie nie uprawiają seksu jedynie po to, by spłodzić kolejnego potomka, stąd też pojawiła się potrzeba na wynalazek, który by pomógł zapobiec niechcianym ciążom. Najstarsze opis metod antykoncepcji pochodzą ze starożytnego Egiptu, gdzie na papirusie z Kahun (1850 r. p.n.e. opisano pierwsze metody, taki jak np. umieszczanie w pochwie miodu, liści akacji, szarpi, które to miały blokować nasienie. W Biblii również możemy natrafić na opis metod antykoncepcyjnych, taka jak stosowana przez Onana ejakulacja na ziemię i stosunek przerywany.
Z czasem w celu uniknięcia niechcianego zapłodnienia zaczęły pojawiać się prezerwatywy. Znany wszystkim Casanova w XVIII wieku opisywał wykorzystywanie pierwszych prezerwatyw, które tworzono ze skóry jagnięcej. Dopiero jednak w XX wieku pojawiły się pierwsze skuteczne prezerwatywy, a także opracowano pierwsze pigułki antykoncepcyjne.

Metody antykoncepcji

Istnieje bardzo wiele różnych metod antykoncepcji, które są bardziej i mniej skuteczne oraz zastosowaniem (przed stosunkiem seks ualnym lub w jego trakcie). Można podzielić metody antykoncepcyjne na mechaniczne, trwałe, hormonalne, naturalne, długoterminowe i awaryjne. Opiszę kilka przykładów dla najpopularniejszych grup.

Antykoncepcja mechaniczna:
– prezerwatywy – jest to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Ma za zadanie zatrzymać nasienie i uniemożliwić mu dotarcia do macicy. Zmniejsza również ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową np. rzeżączką czy też wirusem HIV).
– kapturek naszyjkowy – mało popularna metoda zabezpieczenia, polegają na tym, że kapturek nakłada się na szyjkę macicy, co ma zapobiec dostaniu się nasienia do macicy. Metoda ta charakteryzuje się mniejszą skutecznością antykoncepcji.
– gąbka dopchowowa ze środkiem plemnikobójczym – gąbeczkę nasącza się niewielką ilością wody i wkłada do pochwy. Gąbkę należy wyjąć maksymalnie po 30 godzinach. Jest to dość mało popularna i mało skuteczna metoda.

Antykoncepcja hormonalna:
– Tabletki antykoncepcyjne
– Zastrzyki
– Plastry antykoncepcyjne – jest to jedna (zaraz po tabletkach i prezerwatywach) z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych, które cieszą się dużą popularnością. Stosowanie jest bardzo proste, wystarczy przykleić plaster pierwszego dnia cyklu, 8 odkleić i przykleić nowy. 15 zmienić plaster. 22 odkleić ostatni plaster i tak w kółko.
– Wkładki domaciczne – umieszczane są w macicy i dzięki wydzielanym substancją zabezpieczają przed zajściem w ciążę.
– Krążki domaciczne – jedna z nowoczesnych metod zabezpieczenia. Jest to krążek nakładany na szyjkę macicy i wyjmowany po 21 dniach.